ଜାତୀୟ

ଆସନ୍ତାକାଲି କୃଷି ଆଇନର ବୈଧତା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟ ଦେବେ

Suvbharat Times/ New Delhi http://www.suvbharattimes.in/ 11012021 କୃଷି ଆଇନର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୈଧତାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଆବେଦନ ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବେ। କିସାନ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହ ଜଡିତ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ବେଳେ ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ବନ୍ଦ କରାଯାଉ। ଆଜି କିଛି ଅର୍ଡର ଆସିପାରେ ଏବଂ କିଛି ଅଂଶ ଆସନ୍ତାକାଲି ଆସିପାରେ।

Twitter/ https://twitter.com/suvbharat_times Linkedin/www.linkedin.com/in/editor.suvbharattimes

http://www.suvbharattimes.in/ ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ସିଜେଆଇ) କହିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ସମସ୍ୟାର ସଠିକ୍ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ତେଣୁ ଆମକୁ ଏ ବାବଦରେ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ବିଷୟ। ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ କୃଷକ ସଂଗଠନ ନିକଟରେ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିବ ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ମିଳିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

Twitter/ https://twitter.com/suvbharat_times Linkedin/www.linkedin.com/in/editor.suvbharattimes

http://www.suvbharattimes.in/ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ନ୍ୟାୟାଧୀଶ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଆମେ ଖୁସି ନୁହଁ। ନିୟମ ପାସ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତୁମେ କ’ଣ କରିଛ ତାହା ଆମେ ଜାଣିନାହୁଁ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ କୃଷକଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଉଛୁ। ଆମେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଉଛୁ ଯେ ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ବନ୍ଦ କରାଯାଉ। ଆପଣ ଏହା ଉପରେ ନିବେଦନ କରିପାରିବେ।

Twitter/ https://twitter.com/suvbharat_times Linkedin/www.linkedin.com/in/editor.suvbharattimes

http://www.suvbharattimes.in/ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ କେ.କେ ଭେନୁଗୋପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇନଗତ ଦକ୍ଷତା ବିନା ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆଇନ ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋର୍ଟ ଏହି ଆଇନରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିନାହାଁନ୍ତି, ଆମକୁ ଆଜି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ, ସିଜେଆଇ ଶରଦ ଅରବିନ୍ଦ ବୋବଡେ ପଚାରିଥିଲେ କି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ?

Twitter/ https://twitter.com/suvbharat_times Linkedin/www.linkedin.com/in/editor.suvbharattimes

http://www.suvbharattimes.in/ ଏହାପରେ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ରାଜପଥରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପଦଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକମାନେ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବା। ଏହା ଦେଶର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବ। ତେବେ କୃଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି କିଛି ହେବ ନାହିଁ। ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ରାଜପଥରେ କୌଣସି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଚାଲିବ ନାହିଁ। ଆମେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ହିଂସା ସପକ୍ଷରେ ନାହୁଁ। ଆମକୁ କେବଳ ରାମଲିଲା ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

Twitter/ https://twitter.com/suvbharat_times Linkedin/www.linkedin.com/in/editor.suvbharattimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *