International

ଆମେରିକାର ୪୬ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍

ଶୁଭ୍ ଭାରତ ଟାଇମ୍ସ, ୦୭/୧୧/୨୦୨୦- ୭୭ ବର୍ଷୀୟ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ହେବାକୁ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି। ଏନୱାଇଟି ଅନୁଯାୟୀ, ପେନସିଲଭାନିଆରେ ବିଜୟ ସହ ବାଇଡେନ୍ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଭୋଟ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ତେବେ ୪ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଗଣନା ଜାରି ରହିଛି। ବାଇଡେନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏତେ ଭୋଟ୍ ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ଆରିଜୋନାରେ ବାଇଡେନଙ୍କର ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ରହିଛି। ଜର୍ଜିଆରେ ସେ ୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ନେଇ ଆଗୁଆ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଟ୍ରମ୍ପ ଉତ୍ତର କାରୋଲିନା ଏବଂ ଆଲାସ୍କାରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ୨୭୦ ଆକଳନକୁ ଟପି ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ୨୭୯ ନିର୍ବାଚନ ଭୋଟ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। http://www.suvbharattimes.in/ https://twitter.com/suvbharat_times  

୩ ନଭେମ୍ବରରେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପରେ ଫଳାଫଳ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥିଲା। ଗଣନା କରିବାର ୪ ଦିନ ପରେ ବାଇଡେନଙ୍କ ନାମ ଷ୍ଟାମ୍ପ କରାଗଲା। ଚିତ୍ର ସଫା ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜାଲିଆତି ଅଭିଯୋଗର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଗଣନା କକ୍ଷ ଭିତରେ ଖରାପ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ହଜାର ହଜାର ଭୋଟ୍ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ପେନ୍‌ସିଲଭାନିଆ ରାଜ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। http://www.suvbharattimes.in/h https://twitter.com/suvbharat_times

ବାଇଡେନ୍ ୨୮ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସିରିଜ୍ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି। କ୍ରମାଗତ ଦୁଇ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ୨୮ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଚୁରମାର୍ କରିଛନ୍ତି ବାଇଡେନ୍। ୧୯୯୨ ଏବଂ ୧୯୯୬ରେ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ପାର୍ଟିରୁ ବିଲ୍ କ୍ଲିଣ୍ଟନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ  ୨୦୦୦ ଏବଂ ୨୦୦୪ ରେ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପାର୍ଟିରୁ ଜର୍ଜ ଡବ୍ଲୁ ବୁଶ୍, ଏବଂ ୨୦୦୮ ଓ ୨୦୧୨ ରେ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ପାର୍ଟିରୁ ବାରାକ ଓବାମା କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଟି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ। ଯଦି ଟ୍ରମ୍ପ ୨୦୧୬ ପରେ ୨୦୨୦ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଏହି ଧାରା ଜାରି ରହିଥାନ୍ତା। http://www.suvbharattimes.in/h https://twitter.com/suvbharat_times

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *