Religion

ପ୍ରାର୍ଥନା ମହାମାରୀକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ

Suvbharat Times | 24052021 | www.suvbharattimes.in/ ପ୍ରାର୍ଥନାର ନିଜସ୍ୱ କାରଣ ଅଛି। ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଦାର୍ଶନିକ ତଥା ବୈଜ୍ଞାନିକ ବ୍ଲେଜ ପାସ୍କାଲଙ୍କ ମତରେ, ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ହୃଦୟ ଜାଣେନି ପ୍ରାର୍ଥନା କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ହୁଏତ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଈଶ୍ୱର ଆମକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି କେହି ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ମାନିବାରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରାର୍ଥନା ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ହେବା ଜରୁରୀ। ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ମହାମାରୀ ଭଳି ଶତ୍ରୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ସହାୟତା କରିଥାଏ। 

www.suvbharattimes.in/ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ପ୍ରାର୍ଥନା ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଉପାସନା ଓ ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ। ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଜର ତ୍ରୁଟି ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ। ଅଧିକନ୍ତୁ, ପ୍ରାର୍ଥନା ଆମକୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜର ଦୋଷ ତ୍ରୁଟି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ। ପ୍ରାର୍ଥନାର ଏହି ସମସ୍ତ ଦିଗ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ। ଈଶ୍ୱର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଏଥିପାଇଁ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି।

www.suvbharattimes.in/ ଭଗବାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟିରେ ସବୁକିଛି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି। ମହାମାରୀ ଏକ ଦୁସ୍ଥ ପ୍ରଭାବ। ଏଥିରୁ ନିସ୍ତାର ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା ମଧ୍ୟ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ମାଧ୍ୟମ। ପ୍ରାର୍ଥନା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଯୀଶୁଙ୍କ ପ୍ରେମ ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ମନୁଷ୍ୟର ବାଧାବିଘ୍ନକୁ ଦୂର କରିପାରେ। ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଈଶ୍ୱର ଆମର ପ୍ରାର୍ଥନା ବିନା କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଜଗତରେ ତାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ପ୍ରାର୍ଥନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି।

www.suvbharattimes.in/ ମହାମାରୀରେ ପୀଡିତ ଜଣେ ଦୁର୍ବଳ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାର୍ଥନା ଦ୍ୱାରା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହି ଶକ୍ତି ସମସ୍ତ ବାଧାବିଘ୍ନ ଏବଂ ଆହ୍ୱାନକୁ ସାମ୍ନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଯାହାର ପ୍ରଭାବରେ ମନ୍ଦ ଶକ୍ତି ଉପରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରାର୍ଥନା ମନେ ପକାଇଦିଏ ଯେ ଆମେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ସନ୍ଦେହ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସାକ୍ଷୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ।

www.suvbharattimes.in/ ମହାମାରୀ କବଳରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଯେଉଁଠାରେ ସବୁ ଉପାୟ ବିଫଳ ହୋଇଛି, ପ୍ରାର୍ଥନା ତାହା ସଫଳ କରିପାରିବ। ଯଦିଓ କେବଳ ପ୍ରାର୍ଥନା ଏକ ଶେଷ ଉପାୟ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଆମର ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା। ଜୀବନରେ ଏମିତି କିଛି ସମୟ ଆସେ ଯେତେବେଳେ କିଛି କରିବା ପାଇଁ ଶୁଦ୍ଧ ଅନ୍ତଃକରଣରୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ପଡେ। ପ୍ରାର୍ଥନା ମାଧ୍ୟମରେ ଭଗବାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଡି ହେବାକୁ ଇଛା ହୁଏ।

www.suvbharattimes.in/ ଈଶ୍ୱର ହୁଏତ ଆମକୁ ଏକ ସର୍ବୋତ୍ତମ, ଭାବପ୍ରବଣ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ସି.ଏସ୍ ଲୁଇସ୍ କହିଛନ୍ତି, “ଈଶ୍ୱର ନିଜେ ଚାଲିବା ପାଇଁ ମାନବ ଯନ୍ତ୍ରକୁ ପରିକଳ୍ପନା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଭୂ ହେଉଛନ୍ତି ନିଜେ ଆମର ଇନ୍ଧନ, ଯାହା ଆମର ଆତ୍ମା ​​ଜାଳିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଥିଲା, କିମ୍ବା ଆମର ଆତ୍ମାମାନେ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିଲେ। ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିବା ଜରୁରୀ, ମହାବିପତ୍ତି ସମୟରେ ଈଶ୍ୱର ଛଡା ଅନ୍ୟ କେହି ନାହିଁ।”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *