National

ସିବିଏସ୍ଇ ପରି ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଉଚିତ୍: ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା

Suvbharat Times | New Delhi (Agency) 02062021 | www.suvbharattimes.in/ କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡର ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ ‘ଛାତ୍ର ଅନୁକୁଳ’ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) ପରି ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଛାତ୍ର ଅନୁକୁଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଉଚିତ୍।

ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିବିଏସ୍ଇ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଛାତ୍ର, ଅଭିଭାବକ, ଶିକ୍ଷକଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଛାତ୍ର ଅନୁକୁଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଉଚିତ୍। ମୁଁ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛି ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଦାବିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ, ସେମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ। କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ସିବିଏସ୍ଇ କ୍ଲାସ୍ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଶେଷରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱର ଶୁଣାଗଲା।

କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସିବିଏସ୍ଇ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ହରିୟାଣା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜରାଟ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସିବିଏସ୍ଇ, ସିଆଇଏସସିଇ  ସହିତ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହୋଇଛି। ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ନାହିଁ। ପିଲାମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଆମ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟବାନ। ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷଣର ମାନସିକ ଭାର ଯଥାର୍ଥ ନୁହେଁ। ଦଶମ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆଧାରରେ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଯଦି ଦ୍ୱାଦଶର କୌଣସି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଭଲ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ବିକଳ୍ପ ଖୋଲା ରହିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *